Južnokorejski konglomerat Hyundai najavio je da će uložiti približno 21 milijardu dolara u ekonomiju Sjedinjenih Američkih Država, a od ove svote će 5,8 milijardi dolara biti izdvojeno za čeličanu u američkoj saveznoj državi Luizijani.
Nova fabrika će zaposliti više od 1.400 radnika i proizvodiće čelik sljedeće generacije koji će se koristiti u dve fabrike automobila Hyundai u SAD za proizvodnju električnih vozila, prenosi NBSC.
Južnokorejska kompanija je najveći prodavac električnih vozila u SAD koja se direktno takmiči sa firmom Tesla u vlasništvu Ilona Maska.
Hyundai već ima dvije velike automobilske fabrike u SAD, jednu u Alabami i drugu u Džordžiji, a firma je najavila da će otvoriti i treću američku fabriku u Džordžiji.
Najava Hyundai dolazi u trenutku kada se veliki međunarodni konglomerati i države trude da izbjegnu Trampove carine i postignu dogovor kojim bi izbjegli uvođenje tarifa 2. aprila.
Južna Koreja spada u države sa kojima Sjedinjene Američke Države imaju trgovinski deficit.
Početkom marta, Tramp je upozorio da su južnokorejske carine na američki izvoz četiri puta veće od carina Sjedinjenih Američkih Država na robu iz Južne Koreje, prenosi Tanjug.